Rosita deltog i "X Factor" i 2023: Anerkendelsen gav mig blod på tanden

Med hele to albumudgivelser på bare et år har Rosita med efternavnet Bramsen været blandt de meget produktive af de kunstnere, der har vist deres musikalske talenter frem i "X Factor".
Af: Johan Isbrand
Rosita Bramsen eller bare Rosita er sangerinde og sangskriver og kendt fra "X Factor" i 2023.
Rosita gjorde en stærk og personlig figur i "X Factor" og endte på Blachmans talenthold. Udstråling har hun fortsat i rige mængder.
Foto: Søren Jul Lamberth
Annonce

De to albums, der indtil nu er udkommet fra sangerinden Rosita Bramsen, er begge blevet til i lydstudiet Snowback Audio på Bornholm med studiets ejer, musiker og producer Kim Møbjerg Nielsen ved roret. Kim har kendt Rosita hele livet. Han er nemlig hendes mosters mand. Men det var hendes optrædener i ”X Factor” i 2023, der overbeviste musikeren om, at her var en dygtig og personlig solist, som brændte for sin musik, og som han måtte støtte og samarbejde med.

– Det resulterede i 2025 ført i albummet ”Blide bølger”, og senere samme år udkom ”Ronja Revolutionen”, fortæller den snart 33-årige sangfugl, der slet og ret bruger sit fornavn som kunstnernavn.

Rosita flyttede i september fra Sydfyn og hjem til Ebeltoft på Djursland, hvor hun er vokset op.

– Jeg døjer med kvalme og hovedpine som følge af nogle medfødte skavanker, og af den grund har jeg de seneste to år været på sygedagpenge. Jeg havde egentlig fundet et fynsk kollektiv, som jeg skulle flytte ind i. Men min økonomi kunne ikke holde til det, så derfor valgte jeg at flytte hjem til min far i Ebeltoft, fortæller hun.

Sangerinde og sangskriver Rosita Bramsen - kendt fra "X Factor" anno 2023 - i den sydfynske natur.
Rosita Bramsen elsker naturen, og en indgår som et element i mange af hendes sange. Her står hun midt i den på Sydfyn, hvor hun boede i en årrække frem til september 2025.
Foto: Søren Jul Lamberth

Nu er hun gået i gang med processen med at blive udredt med henblik på at få sig et fleksjob.

– Syddjurs Kommune yder mig den hjælp, jeg har brug for. Foreløbig har jeg fundet et kommende praktiksted i børnehaven Dråbitten, hvor jeg selv gik som barn, og hvor min mor har arbejdet, fortæller Rosita.

Hun har på ingen måde lagt musikken på hylden, selv om udredningsforløbet medfører, at hun her og nu ikke må tjene penge på den.

– For tiden arbejder jeg sammen med min nære ven, musikeren Robert Snider, om en række nye sange, der skal udkomme i løbet af foråret. Den første bliver udgivet til april. Derudover har jeg samlet en trio, og planen er, at vi skal på turné til fri- og efterskoler rundt om i landet og spille intimkoncerter. Vi rykker også gerne ud som duo eller i en udgave, der bare består af mig og min guitar, siger hun.

Annonce

Samhørighed med publikum

Det var netop ønsket om at få kontakter og skabe sig et netværk i musikmiljøet, der i sin tid fik hende til at melde sig til ”X Factor”.

– Og det er lykkedes mig. Det bedste, jeg har fået med mig fra talentkonkurrencen, er faktisk en masse anerkendelse fra dygtige mennesker i branchen. Her tænker jeg ikke mindst på folk i kredsen omkring hver af de tre dommere. I og med, at nogle store kapaciteter tog mig og min musik alvorligt, blev min musikalitet også i mine egne øjne til meget mere end en hobby. Oveni fik jeg blod på tanden til at få mine sange udgivet.

Også den overvældende respons, hun løbende har modtaget fra følgere og fans, der genkender sindstilstandene og stemningerne i hendes sange fra sig selv, har været blandt de positive oplevelser.

Annonce

– Forbindelsen til publikum er noget af det smukkeste, man kan opnå som sanger. Samhørigheden mellem mennesker, der kan relatere til hinandens følelser og tanker, er fantastisk. Og den oplever jeg både på de sociale medier og ved koncerter. Ofte er det folk, jeg slet ikke kender, der kommer over for at fortælle mig, at mine sange vækker genklang i dem.

Hun er glad for, at hun havde nået alderen omkring de 30, da hun første gang dukkede op på landsdækkende tv.

– Hvis jeg havde været 16, havde oplevelsen været en helt anden og på godt og ondt mere intens. Jeg vil helt klart anbefale unge mennesker at vente, til de som et minimum er færdige med gymnasiet. Mentalt kræver det meget af en af deltage i et ”X Factor”-liveshow i den bedste sendetid. Og det kan nemt komme til at fylde alt, hvis ikke man har lidt livserfaring med i bagagen, siger Rosita.

Annonce
Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.