

”Der er et yndigt land” toner ud af højttalerne.
Nationalsangen sætter stemningen for ”Olle OL”, som netop er skudt i gang på plejehjemmet Adelaide i Charlottenlund i Nordsjælland.
Fire af plejehjemmets beboere, Hanne, Sofia, Mildred og Poul Erik, synger med høje røster med på nationalmelodien, inden de stiller til start i den første OL-disciplin.
– Mine damer og herrer, den olympiske 100 meter-finale er i gang, lyder en velkendt stemme.
Den tilhører ingen ringere end den mangeårige sportskommentator Svend Gehrs.
Han har lagt stemme til ”Olle OL”, som har til formål at aktivere beboerne på landets plejehjem.
– Det ser fint ud. Det fungerer. Bliv ved lidt endnu, opmuntrer Svend Gehrs. Og det virker.
Hanne, Sofia, Mildred og Poul Erik sidder i hver deres stol og løber på stedet.
Tempoet er højt. Også selv om Hanne bruger rollator, og Sofia kommer omkring i kørestol, kan de være med, når der er OL på dagsprogrammet.
– Man får varmen, lyder det fra Poul Erik.
Selv om det er hårdt, er der overskud til smil.
For det er ikke kun hård træning – programmet er også et hyggeligt indslag i dagligdagen på plejehjemmet og giver OL-deltagerne fællesskabsfølelse.
Idémanden bag ”Olle OL” er aalborgenseren Thomas Fedder.
Han står i forvejen bag ”Action Kids”, som ligeledes er et mo-tionskoncept, som blot henvender sig til børnehaver.
Det var dagtilbudschefen i Mariagerfjord Kommune, som foreslog Thomas Fedder, at han også skulle lave et koncept målrettet plejehjem.
Og da hans mor i 2017 kom på plejehjem, kunne han godt se, at mange ikke får rørt sig de 30 minutter hver dag, som Sundhedsstyrelsen anbefaler.

Han oprettede derfor den frivillige organisation ”Besser i bevægelse”, gik i gang med at søge fondsmidler og sendte et håndskrevet brev til Svend Gehrs og spurgte, om han havde lyst til at lægge stemme til.
Han svarede uden betænkeligheder ”ja tak” på mail allerede dagen efter.
– Det har noget at gøre med, at jeg fra sportens verden har lært at sætte pris på frivillige og ildsjæle. Og uden at have mødt Thomas kunne jeg mærke, at han var en ildsjæl, fortæller Svend Gehrs, der helt ekstraordinært aflægger plejehjemmet et besøg for at lave morgengymnastik med beboerne denne dag.
Hvad hverken Thomas Fedder eller Svend Gehrs havde forudset var den ekstra sidegevinst ved at lade lige netop Svend Gehrs’ legendariske barytonrøst speake instrukserne.

– Borgere med demens lytter med kroppen, og når de så hører Svends stemme, så er de pludselig med, selv om de måske har siddet i 10 år uden at deltage i noget. Nu er de pludselig med, fordi den der stemme vækker genklang i dem, fortæller Thomas Fedder.
Svend Gehrs oplever med egne ord ustandseligt, at hans stemme bliver genkendt, når han åbner munden.
Selv synes han, det er lidt spøjst, når kassedamen i supermarkedet pludselig kigger op og udbryder: ”Den stemmer kender jeg”, men han er glad for at kunne bruge den folkelige klang på en meningsfuld måde.

– Jeg synes, det er så dejligt, og det er fantastisk at se, hvordan det skaber et fællesskab for beboerne, fortæller han om konceptet.

Siden ”Besser i bevægelse”satte deres pilotprojekt i gang i Herning Kommune, er Olle OL-sættet, som indeholder en cd samt et flipboardet med sangtekster og forklarende illustrationer, blevet udbredt til i alt 15 kommuner.
Øvelserne er udarbejdet efter vejledning fra fysio- og ergoterapeuter.
Musikken er specialkomponeret til formålet og befinder sig i revy- og varietégenren, som målgruppen er vokset op med.
Og tilbagemeldingerne fra fagfolkene i kommunerne er gode, fortæller Thomas Fedder.
Det er derfor også hans mål at udvide kendskabet til konceptet, så drømmen om, at alle plejehjem og -centre afholder ”Olle OL”, kan gå i opfyldelse.
De høje ambitioner stopper dog ikke der.
Thomas Fedder vil også have de pårørende på banen.
Med støtte fra Helsefonden har han derfor udarbejdet en app, som de pårørende kan hente.
– På den måde har de altid en aktivitet i lommen, som de kan lave, når de besøger deres forældre eller bedsteforældre på plejehjemmet, forklarer han.
På sigt har han planer om at udvide konceptet med yderligere tre universer.
Han har allerede et Vinter OL med Svend Gehrs på tegnebrættet.
Måske med discipliner som alpint skiløb, ishockey eller skiskydning for at få nogle andre bevægelser i spil.
Men han går også med store drømme om at få en markant kvindelig stemme med om bord.
En, samtlige danskere kender.
– Vores helt store drøm er at få dronning Margrethe til at indtale en ”Sjov på slottet”-udgave.
Han har dog endnu ikke rakt ud til eksregenten.
Tilbage på plejehjemmet er 100 meter-finalen afviklet.
– Fremragende præstationer over hele linjen, jubler Svend Gehrs.
Det er tid til et lille hvil og lidt vand, inden de skal en tur i bokseringen.
– Kom så! Venstre, højre, venstre højre, uppercut, instruerer Svend Gehrs.
– En uppercut kommer nedefra, forklarer han for dem, som måske ikke er helt med i bokseverdenens begreber.
Hanne kæmper lidt med koordinationsevnen, men begejstringen lyser ud af hendes storsmilende ansigt, mens social- og sundhedshjælper Jette hjælper hende med at få hold på motorikken.
Poul Erik er dog godt med.
Med højrearmen leverer han et ordentligt sving, som ville have sat de fleste modstandere til vægs.
Han lægger heller ikke skjul på, at han har haft et fornøjeligt kvarter med ”Olle OL”.
– Tak for en god oplevelse. Det var virkelig sjovt, siger Poul Erik, inden han og de tre andre beboere forsvinder videre ud i dagen.
Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.