Smagen af sommer

Er der noget der kan få os i sommerhumør må det være smagen af jordbær og rabarber! I denne uges Familie Journal får du et helt tillæg fyldt med de lækreste jordbær- og rabarberopskrifter
Af
af Redaktion
Annonce

Af chefredaktør Anette Kokholm

Kan et barns første ord være rabarber? Ja, det kan det faktisk!

Da min søn var lille, elskede han rabarber. Hans farmor havde dem stående i et stort bed i haven, og hun gav ham ofte en stilk, som han fik lov til at dyppe i sukkerskålen.

Fryden var stor, og det første ord var babába, som han glædestrålende sagde, hver gang han gik forbi bedet.

Det er noget pjat, sagde en af mine veninder, ingen børn siger rabarber, før de siger mor eller mam mam.

Men det var ikke pjat. Han sagde kun babába, når han så rabarberne og ikke jordbærene for eksempel.

SE OGSÅ: Alle Familie Journals konkurrencer og deltag her >>




Masser af jordbær- og rabarberopskrifter

Jeg er også vild med rabarber, syrlige og knasende og med jordbær, som tillægget med denne uges blad er fyldt af.

Smagen af jordbær og rabarber er også smagen af sommer, og når min lille rabarberelsker bliver student om et par uger, så får vi god brug for de dejlige opskrifter.

Annonce

Jeg vil ønske god fornøjelse ikke bare med opskrifterne, men også med hele bladet.

Venlige hilsner

Meld dig ind i Familie Journals Slankleklub her (link fjernet)
Ris og ros til Anette: redaktionen@familiejournal.dk.

Tilmeld dig Familie Journals nyhedsbrev her
Vil du være Facebook- venner med os på Familie Journal, "Jeg elsker at strikke" og "Jeg elsker kage"

Annonce
Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.