
Vores søn er 17 år og har lige haft mononukleose. Det var en lang omgang med 14 dages feber og træthed.
Nu er han tilbage i skolen, men vi er lidt usikre på, om der er nogen forholdsregler. Før i tiden var det vist sådan, at alkohol var bandlyst i lang tid efter infektionen, og det ville være skønt at kunne nedlægge et sådan forbud, for gymnasieeleverne drikker ikke så lidt.
Er det stadig sådan, at man ikke må drikke alkohol før lang tid efter, man er blevet rask, og er der andre ting at tage hensyn til?
Mvh. B
Der går som regel to-fire uger efter den akutte sygdomsperiode, før man kan genoptage sine almindelige dagligdagsaktiviteter.
Mononukleose kan under sygdomsforløbet give forstørret milt og lever, og ofte tager man en række blodprøver, så en eventuel leverpåvirkning kan ses.
Jeg kan sagtens forstå jeres lyst til at forbyde alkohol i længere tid. Jeg har selv haft en søn i gymnasiet, og ja, efter min mening er der lidt for meget alkohol involveret i de mange fester, men det plejer at være graden af lever- og miltforstørrelsen, som bestemmer, hvor forsigtig man skal være.
Har der været påvist leverpåvirkning i blodprøverne, bør de kontrolleres, før han igen begynder at indtage alkohol. Desværre er der ikke belæg for at forbyde det i tre måneder, hvis levertallene er normale, og jeres søn ellers har det godt.
I øvrigt bør kontaktsport og andet, der kan indebære slag, spark og lignende mod maven, udsættes til en måneds tid efter, at øvrige dagligdagsaktiviteter er gået i gang.
Kærlig hilsen Lotte
Lotte Bang er Familie Journalens faste læge, og du kan konsultere hende om alt inden for sundhed, helbred og sygdom.
Send en e-mail til Lotte på: konsultation@familiejournal.dk
Bør infektionen give en alkohol-pause?
Hvis det ikke er psoriasis, hvad så?
Lægen tager ikke min datters akne seriøst
Hvad er den ideelle prævention?
Hvorfor undgik nogen forgiftningen?
Førstegangsmor: Hvordan undgår vi rød numse?
Hvorfor har jeg nedgroede tånegle?
Hvorfor får vores søn næseblod?