

Er du også en af dem, der føler, at vi for blot nogle år tilbage kunne opleve den berømte bande i såkaldt miniatureversion?
I så fald får du nok et mindre chok, når du nu hører, at det i år er hele 26 år siden, den populære julekalender løb over skærmen på Tv2 i bedste sendetid.
Siden 1999 er der sket meget med verden, samfundet, julekalenderne og selvfølgelig også med den unge bande, der i mellemtiden ligeledes er blevet 26 år ældre.
Her kigger vi nærmere på, hvad der er blevet af hovedkaraktererne fra datidens december underholdning.

Skuespillet løb allerede i årene på den dengang 13-årige Jens Sætter-Lassen, som er søn af skuespillerne Søren Sætter-Lassen og Vibeke Hastrup.
Faktisk debuterede han også i en julekalender tilbage i 1995, nemlig ”Pyrus – Alletiders nisse”, men sin første store rolle fik den unge skuespillerspire med Egon Olsen-karakteren i 1999.

Det, der dengang var en hobby, skulle vise sig at blive Jens Sætter-Lassens levevej. Sidenhen uddannede han sig fra Statens Teaterskole, hvor han også mødte sin kone, skuespiller Neel Rønholt, og de seneste mange år har han haft talrige roller på både teaterscenen og tv-skærmene.
Blandt de mest kendte produktioner nævnes her serierne ”1864”, ”Sygeplejeskolen” og ”Badehotellet”.

Noah Lynnerup var 12 år, da han debuterede som den generte, usikre, men enormt loyale Kjeld, som allerede dengang kastede sin kærlighed på smukke Yvonne.
Og selv om Noah Lynnerup i den brede befolkning ikke er lige så kendt som sin bande-kollega Jens Sætter-Lassen, så er også han blevet hængende i den branche, de som unge teenagere stiftede bekendtskab med.
Noah Lynnerup har nemlig sidenhen gjort karriere som belysningsmester. Den ”rolle” så at sige har han haft på en lang, lang række af danske spillefilm, bl.a. ”Under sandet”, ”Dirch” og senest ”Vogter” og ”Mørkeland”.

Desuden er han også i mange år efter rollen som Kjeld fortsat med at sætte sit præg på danske julekalendere. Således har Noah Lynnerup været belysningsmester på op til flere store juleproduktioner, heriblandt ”Mikkel og guldkortet” og ”Ludvig og julemanden”.
Foran kameraet har vi dog ikke set ham siden 1999.

Også Kjelds bedre halvdel har sidenhen gjort karriere i filmbranchen. I årene efter sin rolle som Yvonne medvirkede Stine Bjerregaard bl.a. i Susanne Biers ”Elsker dig for evigt”.
Senest spillede hun rollen som Katrine i tv2-serien ”Overleverne”, som blev sendt tilbage i 2021, ligesom hun har lagt stemme til flere store tegneseriefilm.

Det var en ung Simon Stenspil, der i en alder af 16 år indtog rollen som Bennys utilregnelige bror, Dynamit-Harry. Hvor karakteren i den mere voksne udgave kun kan udrette sine sprængfarlige mirakler med en ”bajer” i hånden, er den yngre udgave dybt afhængig af lakrids.
Også Simon Stenspil har siden gjort skuespillet til sin levevej. Mest kendt er han nok for sine roller i serierne ”Badehotellet” og ”Dicte”, men også for sin førsteplads i ”Vild med dans” tilbage i 2018, hvor han vandt sammen med danser Asta Björk.

Det er jo umuligt ikke at nævne unge Benny, som blev spillet af den dengang 14-årige Dennis Simonsen. Siden rollen som den kække Benny Frandsen med de korte bukser og gule sokker har han hverken bevæget sig foran eller bagved kameraet. Han har derimod valgt at læse medicin.
Kilder: imdb.com / danskefilm.dk
Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.