Brødrene Olsen fejrer jubilæum: Vi har haft mere end én storhedstid

For 25 år siden blev Brødrene Olsen europamestre i popmusik. I 2019 blev Noller ramt af kræft i hjernen, men i dag har han det godt. Vi har mødt brødrene til et eksklusivt interview.
Af
Johan Isbrand
Jørgen og Noller Olsen har valgt at give deres første fælles interview, siden Noller blev ramt af kræft i hjernen, til Familie Journal.
Jørgen og Noller Olsen har valgt at give deres første fælles interview, siden Noller blev ramt af kræft i hjernen, til Familie Journal.
Foto: Lars H. Laursen

Når Eurovision 2025 – årets internationale Melodi Grand Prix – løber af stablen i Münchenstein i Schweiz med blandt andre danske Jørgen Olsen blandt de optrædende på scenen, er det 25 år siden, Brødrene Olsen sejrede i musikdysten.

Og 71-årige Noller Olsen kan heldigvis fejre jubilæet som kræftfri, hvilket ingen havde turdet håbe på i 2019. Det år blev musikeren, der på sin dåbsattest bærer fornavnet Niels, først ramt af en blodprop og siden diagnosticeret med uhelbredelig kræft i hjernen.

Vil du læse videre?
Med Familie Journal+ får du ubegrænset adgang til alt indhold

Vælg dit abonnement

Allerede medlem?

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.