En julekurv til Rikke og Jesper

Gunnvor savnede nogle bþrnebþrn, og Rikke savnede en mormor til sine bþrn. De to kvinder fandt hinanden – og heldigvis havde Rikke en lþsning, da Gunnvor pludselig ikke léngere kunne klare sig selv og sþrge for, at gravhunden Rose ‹fik sine lange traveture.
af Greta Johannsen Foto: Morten Mejnecke
Annonce

Rikke Pedersen og Jesper Boesen sagde det Ă©n gang og sĂ„ en ekstra gang – og da de havde sagt det mange gange, syntes Gunnvor Østberg nĂŠsten, det var hendes egen idĂ©. Det kunne jo vĂŠre dejligt at flytte tĂŠt pĂ„ de unge, at komme af med huset og flytte ind i en nem, lille lejlighed med en frimĂŠrkestor have.

Der var vel nÊsten ikke andet at gÞre, nÄr hun nu ikke lÊngere kunne gÄ og stÄ, men var afhÊngig af kÞrestol og rollator. Der var kun ét problem: Hendes gravhund, Rose, mÄtte ikke flytte med i en Êldre- og handicapvenlig bolig.

Men ogsÄ det klarede Rikke og Jesper.

I dag bor Rose hos dem og deres tre bÞrn, og den unge familie er blevet Gunnvors arme og ben, nÄr der skal flyttes mÞbler, kÞbes ind eller slÄs sÞm i.

Gunnvor fÞler, at Rikke er hendes datter, og Rikke synes, hun har fÄet den mor, hun har manglet, siden hun var barn. De er slet ikke i familie, men Rikke og hendes familie er det bedste, der kunne ske for Gunnvor, som flyttede til Danmark for mange Är siden, og derfor har hun indstillet Rikke og Jesper til at modtage Familie Journals julekurv.

Annonce

Nu er der kun et par gader mellem dem – ikke lĂŠngere, end at Rose kan gĂ„ turen pĂ„ sine krumme gravhundeben, nĂ„r hun skal pĂ„ sine daglige besĂžg hos Gunnvor.

I Gunnvors nye lejlighed i VÊggerlÞse pÄ Falster er der ikke plads til sÄ meget, for Gunnvor har fÄet kÞrestol, rollator og alle de hjÊlpemidler, hun aldrig havde drÞmt om, at hun skulle blive afhÊngig af.

Kender du ogsÄ en, der fortjener en julekurv? (link fjernet)

Alene med to bĂžrn

– Jeg kom fra Norge i 1969, hvor jeg fik arbejde som sygehjĂŠlper pĂ„ Maribo Sygehus. Jeg blev gift og fik min sĂžn. Jeg blev skilt, fik en anden mand og blev alene igen. Mange Ă„r senere fik jeg en kollega, som var i familie med Rikke, og da jeg mĂždte hende, var der noget, der klikkede hos os begge, fortĂŠller Gunnvor.

Annonce

Rikke havde vÊret vant til at klare sig selv. Hendes mor dÞde, da Rikke var 11 Är, og hendes far, da hun var 18 Är. Da hun mÞdte Gunnvor fÞrste gang i 2006, var hun 30 Är og enlig mor til Robert pÄ 5 Är og Catja pÄ 1 Är. Hun var mÞbelsnedker, og det job gjorde det ikke nemmere at vÊre enlig mor til to smÄ bÞrn. Hun havde desperat brug for et par ekstra hÊnder og en bedstemor, der kunne levere bÄde hÊnderne og kÊrligheden til verdens sÞdeste bÞrn, som hun jo syntes, hendes to var.

Heldigvis syntes Gunnvor ogsÄ, at bÄde Rikke og hendes bÞrn var noget ganske sÊrligt. Faktisk var hun ret vild med dem.

– PĂ„ det tidspunkt var jeg alene i mit hus i SakskĂžbing pĂ„ Lolland. Jeg var lige gĂ„et pĂ„ efterlĂžn, min sĂžn boede i KĂžbenhavn og havde sagt, at det der med bĂžrnebĂžrn skulle jeg ikke regne med forelĂžbig, sĂ„ jeg fĂžlte, jeg manglede noget – ogsĂ„ selv om jeg havde hund.

Annonce

FĂžr Rose med den lange stamtavle havde Gunnvor haft en lang rĂŠkke af hunde, alle sammen gravhunde og alle med fine titler, for hun er bidt af hunde – pĂ„ den gode mĂ„de, heldigvis. Aldrig har en hund sat sine tĂŠnder i hende, til gengĂŠld har hun opdrĂŠttet mange og deltaget i udstillinger og bĂ„ret fine prĂŠmier hjem. Det med hundene blev ogsĂ„ Rikkes store interesse.

– BĂžrnene kaldte Gunnvor for mormor, og hun blev ogsĂ„ som en mor for mig. Vi har altid haft det fint sammen. Sommetider tog vi pĂ„ ferie hos Gunnvor, som altid har vĂŠret sĂ„dan en, der var gang i. Hun havde tusind ting at tage sig af, bĂ„de med hundene og med mine bĂžrn. De elskede hende, og hun elskede at vĂŠre babysitter, nĂ„r jeg af og til skulle i byen med veninderne. SĂ„ havde hun dem helt for sig selv, fortĂŠller Rikke.

Annonce

Opereret tre gange

Gunnvor er ikke den stille og rolige bedstemor, der uddeler kloge rÄd fra gyngestolen. Nej, hun er hende, der forkÊler ungerne godt og grundigt og tidligere kastede sig ud i damefrokoster, markedsgÞgl, hundeudstillinger og alt, hvad der kunne give livet lidt ekstra kulÞr.

Gunvor er en glad kvinde og ogsÄ en kvinde, der kan glÊde sig pÄ andres vegne, sÄ da Rikke fandt sin Jesper, som blev far til Emily for fem Är siden, var hun lykkelig. Nu var hun bÄde mor, mormor og svigermor, og livet kunne ikke vÊre bedre.

Men det kunne blive vÊrre. I 2009 fik hun en diskusprolaps i ryggen. SÄ kom den fÞrste operation. Siden faldt hun i haven, slog hÞjre ben og blev opereret igen. Men noget gik galt, for benet var delvist lammet. Det var meningen, at hun skulle opereres igen, men sÄ brÊkkede hun venstre ankel.

Annonce

Gunnvor er forelÞbig blevet opereret tre gange, og nu kan hun kun gÄ ved hjÊlp af rollator eller komme rundt i kÞrestol, for hendes ryg lider nu af spinalstenose. Det betyder, at hun altid har ondt i ryggen, og at hun aldrig mere kommer til at rette sig op i sin fulde hÞjde og gÞre alt det, hun gjorde fÞr.

– Jeg havde aldrig regnet med, jeg skulle gĂ„ med rollator, nĂ„r jeg kun er 72 Ă„r.

Pludselig kunne jeg ikke lÊngere passe haven, gÄ med hundene eller slÊbe brÊnde ind. Jeg kunne ingenting og var helt afhÊngig af andre mennesker. Det var forfÊrdeligt, siger Gunnvor.

Hun har slidt med sin genoptrÊning. Hun har kÊmpet med rollatoren, og hun har kÊmpet for at bevare sin optimisme, for det mÄtte ikke vÊre rigtigt, at hun ikke lÊngere kunne klare sig selv. Gunvor ville ikke se det.

Annonce

Men det, Gunnvor ikke ville se, det havde Rikke og familien set. De kom tit pÄ besÞg hos hende og hundene, men hun var ikke lÊngere den mormor, de havde kendt. Derfor begyndte Rikke og Jesper at tale om, at hun kunne flytte hen i nÊrheden af dem.

Du kan nÄ det endnu - en strikket julegave (link fjernet)

Sagde ja til at flytte

– Vi foreslog hende at sĂžge om en handicapvenlig bolig. Det faldt ikke i god jord i starten, for Gunnvor var sikker pĂ„, hun kom pĂ„ benene igen. SĂ„ nĂŠvnte vi, at der var nogle gode handicapvenlige boliger i VĂŠggerlĂžse. Det ville hun ikke, for hun kendte ikke nogen i VĂŠggerlĂžse, sagde hun. SĂ„ mĂ„tte vi jo minde hende om, at der boede vi. Og sĂ„ talte vi ikke mere om det, husker Rikke.

Annonce

Gunnvor tÊnkte. PÄ alle de gode Är, hun havde haft i huset, pÄ sine oplevelser med hundene og pÄ alt det, hun havde ordnet i huset. Engang. Nu kunne hun se pÄ sin sidste hund, Rose, og vide, at hun ikke mere kunne tilbyde den de gÄture, den havde vÊret vant til. Hun kunne sidde i stuen og se tingene forfalde. Eller hun kunne vÊlge at flytte.

Men hun tÊnkte ogsÄ pÄ, at hun ikke ville vÊre til besvÊr for de unge. De havde deres eget liv. Hun ville aldrig, aldrig vÊre afhÊngig af nogen. Og sÄ gik der igen noget tid.

En dag havde hun sÄ tÊnkt fÊrdig og undersÞgt det med de handicapvenlige lejligheder i VÊggerlÞse. Det var alt sammen meget godt, men man mÄtte ikke have hund, og sÄ gik hun i stÄ igen. For hvor skulle Rose sÄ ende sine dage? En 11-Ärig gravhund finder ikke sÄ let et nyt hjem, tÊnkte hun.

Annonce

– ”Hvis det er, fordi du ikke mĂ„ have Rose i lejligheden, sĂ„ vil vi gerne adoptere hende,” sagde Rikke sĂ„ en dag. Og jeg blev sĂ„ glad. Rose kender jo hele familien og elsker ungerne, sĂ„ hvis hun flyttede ind hos dem, kunne hun ikke fĂ„ et bedre hjem, og jeg kunne se hende sĂ„ tit, jeg ville, sĂ„ jeg sagde ja til at flytte. Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg skulle have gjort uden Rikke og familien, siger Gunnvor.

Det er nu fire mĂ„neder siden. Gunnvor er installeret i sin nye lejlighed. Hver dag fĂ„r hun besĂžg af Rikke og familien – og ikke mindst Rose.

Den statelige gravhund har fÄet et nyt navn: "Luksushunden" kalder Jesper den nye beboer i hans og Rikkes hjem, for Rose slÊnger sig gerne i alle polstrede mÞbler og bliver fodret i begge sine hjem. VÊggerlÞse er et dejligt sted for gravhunde og familier, der holder af hinanden.

Julekurv

Årets julekurv

En af de gode traditioner, vi har pÄ Familie Journal, er uddelingen af Ärets julekurv. Det er jer lÊsere, der gÞr os opmÊrksomme pÄ personer i jeres liv, der har fortjent en anerkendelse og ikke mindst julekurven, der i Är er et gavekort pÄ 2.000 kr. til Imerco (kan ogsÄ bruges i Imerco HOME). Vi uddeler i alt 10 julekurve.

Se her, hvordan du fÄr chancen for at forkÊle en person med en julekurv (link fjernet)

Annonce
Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal vÊre medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrÊnset adgang til alt indhold.