Madpakkefiskeren fra Samsø

Samsøs eneste tilbageværende erhvervsfisker sørger for altid at være hjemme hos sin familie i Onsbjerg til spisetid om aftenen.
Af
af Redaktion
Annonce

SAMSØ: Madpakkefiskeren fra Samsø. Det kalder Mogens Hede Vollbrecht sig, fordi han kun er på havet i dagtimerne og derfor altid hjemme hos sin familie i Onsbjerg til spisetid om aftenen. Kutteren er hjemmehørende i Ballen, hvorfra Samsøs eneste tilbageværende erhvervsfisker sætter kursen ud i Kattegat for at sætte sine garn.

Annonce

Én ud af 50
Tidligere var der mere end 50 kuttere på øen. Som på så mange andre områder er det dog tyndet ud i bestanden. Men madpakkefiskeren fortsætter altså med at levere friskfanget fisk til samsingerne.

Af Ole V. Hansen, Foto: Jens Øster-Mortensen

Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.