
50.000 kroner i erstatning. Det er, hvad Social- og Boligministeriet ifølge Københavns Byret skal betale den sidste nulevende Sprogø-kvinde Regine Løndorf. Erstatningen skal gives som godtgørelse for de brud på Regines menneskerettigheder, som fandt sted under hendes anbringelse i særforsorgen.
Regine stævnede sammen med afdøde Karoline Olsen staten for 300.000 kroner til dem hver, så det er altså en brøkdel af det ønskede beløb, som Regine kan få, hvis ingen parter vælger at anke dommen. Byretten har afgjort, at Karoline Olsen ikke har krav på erstatning.
Trods beløbet ser Regine alligevel dommen som en sejr. Det fortæller veninden Greta Johannsen, som netop har talt med Regine:
- Hun er glad for den anerkendelse, som ligger i dommen, og at det rent faktisk lykkedes os at vinde. Det giver hende en følelse af, at der var nogen, der hørte efter, hvad hun havde at fortælle, siger hun.
Greta afgav selv vidneforklaring i Københavns Byret. Hun er tidligere journalist på Familie Journal, og hun er i forbindelse med hendes arbejde på bladet en af de eneste, som har læst Regines journal fra hendes tid i særforsorgen. Selv ikke Regine har haft modet til at læse den.
Regine har også allerede luftet idéer om, hvad hun skal bruge en eventuel erstatning på:
- Hun har nævnt, at hun vil købe en ny sofa og noget nyt tøj. Mon ikke også hun brænder dem af på Faxe Kondi og smøger, fortæller Greta efterfulgt af et grin.
I næste uge skal Greta besøge Regine i Sønderjylland, hvor Regine skal beslutte, om hun ønsker at anke dommen.
Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.