Isbrand ser "X Factor": Er det virkelig den mest optimale ramme?

Første runde af stolelegen 6 chair challenge viste stort potentiale blandt deltagerne. Men dommerne skal passe på, showet ikke bliver for poleret og regelret.
Af: Johan Isbrand
Ella fra "X Factor" anno 2026 optræder i 6 chair challenge.
Hugo får han allerede hele dommerholdet til at tale om finale- og vinderchancer.
Foto: Lasse Lagoni / TV 2
Annonce

Så er vi nået til 6 chair challenge i ”X Factor”, og jeg indrømmer indledningsvis gerne, at denne fase af udskilningsløbet ikke er min favoritdel af konkurrencen. Den så dagens lys i 2015 under navnet 5 chair challenge, men antallet af stole gør ikke nogen egentlig forskel. Det er bare ikke den optimale ramme for udvælgelsen at give hver kunstner ganske få minutter til at imponere deres mentor foran et hujende publikum. Og mange store talenter bliver simpelthen valgt fra på et lidt for tilfældigt grundlag.

Men stolelegen er naturligvis med, fordi det giver nervepirrende og følelsesladede tv-øjeblikke, når en række af solisterne kun lige når at komme ind i varmen, inden de atter mister deres plads til et andet håbefuldt talent. Og spændende er det da også ofte.

I denne uges program gælder det de unge deltagere mellem 15 og 22 – en kategori, der traditionel holder et rasende højt niveau. De unge er ofte flittige og arbejdsomme og har øvet sig systematisk i årevis, inden de melder sig til programmet. Mange af dem skriver egne sange på deres modersmål. Og ikke sjældent er sangene stærke, hudløse afspejlinger af de unge scenekunstneres følelsesliv på godt og ondt.

Annonce

Isbrand ser "X Factor"

Mit navn er Johan Isbrand, og jeg er journalist på Familie Journal. Jeg er kæmpefan af "X Factor" og har fulgt programmet trofast siden den allerførste sæson i 2008. Hver uge deler jeg mine tanker om ugens afsnit – de store musikalske øjeblikke, de nervøse præstationer og dommernes reaktioner.

Ella fra Frederiksberg er en af sangskriverne. Hun går også på Sankt Annæ Gymnasium og er benådet med en kraftfuld stemme.

Ella er vild med at skrive sange, fordi hun derigennem kan få alle sine følelser såsom glæde, tristhed og frygt ud. Hun imponerede dommertrioen med et hjemmegjort nummer til sin audition, og til 6 chair challenge gentager hun kunststykket med en anden sang og en præstation, som Blachman betegner som enestående og udnævner til aftenens mest personlige.

Ella gav den gas på X Factor-scenen
Ella har hele pakken: musikalsk talent, udstråling og evner som sangskriver.
Foto: TV 2

Du er for stor en blærerøv til at synge andres sange. Det var overlegent, siger den skaldede dommer, men ender med at udskifte hende med unge Hevi, idet han appellerer til sine meddommere om at bruge deres mulighed for ”callback” og erstatte en af deres egne to udvalgte med Ella.

Annonce

Den chance lader Drew Sycamore ikke gå forbi. Og hun beviser dermed, at callback-reglen i den grad har sin berettigelse.

Drews sikre sats

Fabelagtige Hugo fra Sønderborg med de indiske forældre er ikke overraskende også med endnu. Han er havnet hos Benjamin Hav, og med sin blændende fortolkning af A-ha-klassikeren ”Take On Me” får han allerede nu hele dommerholdet til at tale om finale- og vinderchancer.

Ud over Hugo har Benjamin også nappet Sara fra Lyngby, der kan synge, så tilskueren begynder at overveje, om Whitney Houston eventuelt kan være genopstået. I det hele taget er det de flotte stemmers aften. Men her skal dommerne nok lige klappe hesten og huske på, at teknisk dygtighed ikke er alt. At have x-faktor handler snarere om at have en udefinerbar udstråling, der kan gøre selv de skæveste anslag indbydende for lytteren og tilskueren.

Netop den sandhed har Blachman slået fast mangt en gang med sine deltagere gennem årene og serveret noget, der på én gang var musik og kunst. Drew får i ugens program chancen med Carl Otto fra Holstebro, der er opvokset i Uganda med dansk far og afrikansk mor, men som de seneste seks år er faldet pladask for den danske musikkultur, som han dog har sin helt egen og stærkt personlige fortolkning af.

Carl Otto fra Holstebro optræder foran dommerne og publikum i første 6 chair challenge i "X Factor" anno 2026.
Carl Otto fra Holstebro har en x-faktor, der til en vis grad kompenserer for hans tilbagelænede, musikalske indfaldsvinkel, men han klarer ikke skærerne i de unge solisters 6 chair challenge.
Foto: Lasse Lagoni / TV 2

Hans tilgang er kort sagt så skæv og snurrig, at hans musikalske projekt er tæt på at snuble. Selv om Drew er fascineret, vælger hun dog at satse på det sikre og gå efter mere konventionelle vokalister. Ved programmets afslutning har hun ud over førnævnte Ella også den træfsikre Mikkel på sit hold. Han har efter eget udsagn ikke bestilt andet end at synge og øve siden sin audition, hvor dommerne skilte ham fra den makker, han stillede op sammen med. Den tidligere makker var dog blandt de begejstrede tilskuere, der heppede på Mikkel fra stolerækkerne.

Annonce

Blachman, der med sin egen, vanligt beskedne formulering gik til 6 chair challenge med ”fire finalister på holdet”, slutter sin aften med Hevi og Tobias ved sin side. Sidstnævnte var også en solist, der slog benene væk under dommerne allerede under sin audition med en overraskende Lady Gaga-fortolkning.

Allerede nu er der med andre ord mange lovende kandidater i spil. Næste gang er det solisterne over 23, der skal udvælges og sendes videre til bootcamp.

Ugens præstation: Hugo. Suveræn popstemme med stort register.

Ugens kommentar: Benjamin Hav til Tobias: ”Du er jo en gadedreng. Du skulle synge noget Peter Belli!”

Annonce
Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.