Han har tilbragt utallige timer i terapi, men konklusionen er fortsat den samme: Der er simpelthen intet i den nu 46-årige Glenn Rask Digets barndom, der antyder, at han sidenhen skulle blive alkoholiker med et misbrug, der sammenlagt stod på i mere end 20 år.
Men i 1992 gik det helt galt.
– Jeg havde ellers andelslejlighed, et godt job i radiokæden Fredgaard og en smuk kæreste, fortæller Glenn, der i samme periode havde succes i hiphop-gruppen Flopstarz, hvor han som scratchende dj fermt betjente et par roterende grammofoner.
Jeg er alkoholiker
– Man kan sige, at alkoholen kom snigende i form af fire-fem daglige fyraftensøl plus vin til aftensmaden derhjemme. Men da jeg mistede mit arbejde, og min kæreste og jeg samtidig gik fra hinanden, røg jeg på en druktur, der varede en hel uge. Efterfølgende måtte jeg flytte fra lejligheden og hjem til mine forældre, da jeg ikke længere havde råd til at betale husleje. Og så gik jeg for alvor på druk.
– I 1997 måtte jeg indse, at jeg var blevet alkoholiker: Jeg vågnede om natten og havde rysteture, og der var intet sprut i huset. Seks meget lange timer senere, da Netto omsider åbnede, kæmpede jeg mig derhen og købte fluks to liter papvin, som jeg gav mig til at bælle ude foran butikken. Jeg var ligeglad med de forbipasserende, hvoraf nogle af dem endda var gamle kolleger i færd med at følge deres børn i skole, fortæller han.
TV 2 søgte en alkoholiker
– Episoden førte til, at jeg for første gang gik i behandling på Egåhus Behandlingshjem ved Aarhus. Men jeg havde ikke hjertet med.
Det havde han heller ikke i 1999. Men i 2008 fik han han faktisk hanket så meget op i sig selv, at han både fik job, bil hus og kæreste. Men da forholdet gik i stykker i 2012, blev en hverdag som alkoholiker igen en realitet.
– Fra november 2012 til marts 2013 var jeg i én lang brandert. Men så blev jeg kontaktet af TV 2. TV 2 var i færd med at producere programrækken ”Sidste omgang”, hvor alkohol-coach Carl Christian Randow hjalp hårdt ramte alkoholikere ud af deres misbrug. Da de spurgte, om de måtte komme og filme, svarede jeg, at det kunne de godt, hvis jeg måtte få nogle øl imens!
Farvel til en alkoholiker
Det var en ny Glenn, der sidst i april samme år forlod Behandlingscenter Tjele ved Hobro.
– Tv-udsendelsen har sat et punktum. Da den blev vist, kendte alle pludselig til mit misbrug og mit afvænningsforløb. Det er rystende, så langt ude jeg er på optagelserne. Og så ligner jeg én på 80. Ret uheldigt, når man ikke just er køn i forvejen, griner Glenn.
Det sidste år har han boet i Odense sammen med sin kæreste Heidi Mortensen, 44, og hendes to døtre Joline og Josefine på 12 og 8 år.
– Vi mødtes i en gruppe på Facebook, som skulle arrangere en 80’er-fest. Jeg skulle spille, og hun skulle servere. Vi fandt hurtigt ud af, at vi havde fælles interesser – blandt andet, når det gælder 80’ernes hiphop-musik. Og som noget af det første sagde jeg til hende, at hun skulle se tv-udsendelsen om mig som alkoholiker, så hun kendte til min fortid, siger Glenn, som uddanner sig til social- og sundhedsassistent og holder foredrag om sit liv som tidligere alkoholiker.
I Familie Journal nr. 44, 26. okt. 2015, kan du læse om:
- Glenns voldsomme møde med en rockergruppe, knivstikkeri og en anholdelse
- Ulykken, der fik Glenn til at tage sig sammen i 2008
- Hvem, der gjorde TV 2 opmærksom på Glenns alkoholmisbrug