Puks brevkasse: Er bange for at blive smittet juleaften

En lÊser har allerhelst lyst til at vÊre alene hjemme juleaften, da hun frygter for at blive smittet med corona, men det vil hendes bÞrn ikke hÞre tale om. LÊs her, hvad Puk rÄder lÊseren til.
Af
Af Puk ElgÄrd. Illustration: Birgitte Ahlmann
Annonce

Jeg er sÄ bange for julen i Är. Al den corona mig her og corona mig der har fÄet mig til at blive sÄ bange.

Jeg er inviteret hjem til mine bÞrn, men der kommer ogsÄ andre, og for at vÊre helt Êrlig sÄ vil jeg helst bare vÊre herhjemme, men det vil mine bÞrn ikke hÞre tale om. De siger, at vi spritter af og gÞr dit og dat, men jeg er bange for at blive syg.

Jeg er 85 Är, og jeg vil ikke smittes af bÞrn, bÞrnebÞrn eller oldebÞrn. Hvorfor kan de ikke forstÄ, at jeg ikke vil vÊre med? Jeg fÞler mig ikke ensom ved at sidde herhjemme, det vil jeg hellere end smittes.

Fru Nielsen

LÊs ogsÄ: Brev til Puk: Hvor skal jeg holde juleaften?

KĂŠre Fru Nielsen

Rigtig glÊdelig jul. Jeg kan godt forstÄ, du er utryg i denne tid. Det er jeg ogsÄ, og det tror jeg faktisk, vi alle er.

Jeg har et forslag til dig, som mÄske kan fungere, og du skal nok have lidt hjÊlp til det. Nu kan jeg jo se, at du betjener en computer, for du har skrevet til mig, men ved du sÄ ogsÄ, at man kan vÊre sammen over videokald af forskellig slags? Det foregÄr ogsÄ over computeren.

Annonce

LÊs ogsÄ: Brev til Puk: Jeg er abnge og tÞr ikke gÄ ud

Juleaften kan din familie sidde sammen der, hvor de holder jul, og du kan sidde derhjemme, og sÄ kan I se hinanden via computerskÊrmene.

MÄske en fra din familie forinden kan hjÊlpe med at fÄ det til at fungere pÄ computeren hjemme hos dig, og sÄ skal din familie have den samme opstilling der, hvor de er juleaften. Du kan endda komme med til bords, hvis de stiller deres computer pÄ bordet.

LÊs ogsÄ: Brev til Puk: Jeg kan godt klare en juleaften alene, men...

PÄ den mÄde kan du blive hjemme i sikkerhed, og alligevel kan I fÞlge med hos hinanden. Din familie sÞrger for, at der kommer dejlig julemad hjem til dig, og sÄ spiser I sammen via computeren, og du kan ogsÄ se, nÄr der bliver Äbnet gaver.

Kan du ikke foreslÄ den model? SÄ er I sammen hver for sig. Det er nye tider, og vi mÄ lÞse tingene sÄ godt, vi kan.

Jeg hÄber, I lÞser det.

Mange varme hilsner fra Puk

LÊs ogsÄ: Puks brevkasse: Corona tÊrer pÄ mit humÞr og overskud

Annonce
Annonce

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal vÊre medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrÊnset adgang til alt indhold.