Musikfestival for hele familien

Ny musikfestival, hvor hele familien kan deltage, har set dagens lys pĂ„ ÆrĂž. Her kan alle bĂ„de lytte til og udĂžve forskellige former for musik
Af
af Mary Steengaard, foto: Finn John Carlsson

SkÞnne bongorytmer strÞmmer gennem den varme, ÊrÞske sommerluft - kun afbrudt af en fjern, ringlende lyd, der bringer tankerne hen pÄ blÞde kirkeklokker.

- Jeg vil ogsÄ prÞve!

En lille pige nÊrmer sig de hÞje, stribede trommer, mens hun kigger benovet pÄ, hvordan en ligestillet er i fuld gang med at lÊre rytmernes verden at kende.

Hele teltet, som er fyldt med bÄde blandt andet bongotrommer og et fuldgyldigt trommesÊt bestÄende af stortromme, lilletromme, bÊkkener og pedaler, svinger i spÊndende rytmer, som flere bÞrn er ved at tilegne sig kunsten i at udÞve.

- PrÞv at se her! Du skal bare slappe af i hÄndleddene og lade hÊnderne falde ned pÄ skindet i samme takt, smiler en af de voksne, der ligesom 49 andre frivillige har meldt sig til i denne weekend at gÞre begrebet musikfestival bekendt for bÞrn i alle aldre.

For bÄde bÞrn og voksne

Bag begivenheden, der er en skÞn blanding af optrÊdende musikere og forskellige workshops, stÄr Buholo Johansen, der for to Är siden flyttede med sin 3-Ärige sÞn Jonathan til Þen midt i det sydfynske Þhav. Buholo har sit eksotiske navn, fordi hendes far er fra Tanzania og hendes mor fra FÊrÞerne.

- Vi havde noget teatersjov, og en ung fyr var supergod til at fÄ bÞrnene til at danse. Da jeg sÄ det, opstod idéen til en rigtig bÞrnefestival med musik, sang og dans. Det skulle vÊre en festival for bÞrn og deres forÊldre i stedet for at vÊre en slags parkeringsplads for bÞrnene.

LĂŠs ogsĂ„ om tre sĂžskende, der opretter et olle-kolle pĂ„ ÆrĂž

PopulÊre artikler pÄ familiejournal.dk

Lis er gift med en transvestitOpskrift pÄ hindbÊr-cheesecakeSy-, strik- og hÊkleopskrifter:
Ægte tresserkjoler

Buholo fik den unge mand med pÄ idéen og besluttede sig for at kaste sig ud i det, og takket vÊre en masse villige ÊrÞboere voksede festivalen langsomt frem.

Musik for enhver smag

- Her er musik for enhver smag, fortÊller Buholo. - I gÄr havde vi besÞg af bl.a. rockbandet AB/CD Rock og den afrikanske musiker Moussa Diallo, og senere i dag kommer folkemusikbandet SvÞbsk og Emma Pi, som vandt bÞrne-MGP i Är.
Samtidig synes vi jo, det er sÄ fedt, at alle bÞrn og unge selv kan prÞve instrumenterne og lÊre noget nyt, sÄ de mÄske kan bruge musikken mere i deres hverdag efter festivalen.

Der er under alle omstĂŠndigheder ingen tvivl om, at alle bĂžrnene har en herlig dag sammen med deres forĂŠldre i denne nye udgave af musikkens univers, og hvis det stĂ„r til Buholo, fĂ„r alle igen til nĂŠste Ă„r chancen for at nyde en musikals weekend pĂ„ dejlige ÆrĂž.

(link fjernet)
Psst! Kunne du tÊnke dig at fÄ fingrene i Familie Journals hÊfter med lÊkre Lavkarbo-opskrifter? KÞb dem som PDF i Familie Journals shop!

Kun 20,- per stk.

(link fjernet)

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal vÊre medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrÊnset adgang til alt indhold.