
Kære Puk
Vores sexliv er gået i stå
Dorthe Bols fra Suldrup, Nordjylland, var en overvældet ”superhelt”, da hun modtog hovedgevinsten på 10.000 kroner fra Familie Journal og Beach Tours til en ferie på en valgfri destination. Svigerdatteren Kristine havde indstillet hende til Familie Journal-konkurrencen Hverdagens Superhelt, fordi Dorthe betingelsesløst satte sit liv til side for at hjælpe, da hendes første barnebarn, handicappede Jasmin, blev født. Siden er de yngre søstre Silke og Søs kommet til. Dorthe elsker at flyve og glæder sig til at rejse med Jasmin og ægtemanden Henning. Superheltens eneste svaghed er dog, at hun let får hjemve.
Du kan også komme på ferie med Beach Tours. Læs mere om deres rejser her (link fjernet)
Kristine og Nicklas mødte hinanden til en konfirmation, hvor Kristine serverede, og Nicklas var en af gæsterne. Efter den aften blev de kærester, og fire måneder senere var Kristine gravid. De var 19 og 20 år, og alt var fantastisk, indtil den dag, det viste sig, at der var noget i vejen med det barn, de ventede.
– Da min barselsorlov var slut, længtes jeg efter at komme tilbage til mit arbejde, men jeg ville ikke kunne få Jasmin passet. Hun var endnu for svag og tit syg, så hun kunne ikke komme i institution, og så tilbød farmor at sige sit arbejde op for at blive fast dagplejer for Jasmin, siger Kristine.
Læs også om Julie