Skal jeg gå mod min søster og hjælpe min niece med sin akne?

Mandag, 19. maj 2025
Puk Elgård
Illustration: Birgitte Ahlmann
"Verden har set større problemer end bumser", siger min søster om sin datter, der er plaget voldsomt af akne. Skal jeg blande mig og hjælpe min niece?
Ung med akne
Min niece dækker sig til med makeup, tørklæde og kasket.

Kære Puk

Min søster og jeg, som egentlig ikke er så tætte, har haft vores stridigheder, og især når det kommer til børn og børneopdragelse, er vi langt fra ens.

Min søster er af den opfattelse, at børn skal hærdes og klare tingene og få hår på brystet, og jeg er nok mere i den pylrede afdeling. Hun har en datter på 16 år, som er plaget voldsomt af akne. Det er så synd for hende, og jeg har nævnt det for min søster, men hun siger, at verden har set større problemer end bumser, og det må hun bare leve med, for det gør hende stærkere.

Alle teenagere har bumser, siger hun. Men pigen her har voldsom akne.

Jeg ved, min søster river hovedet af mig, hvis jeg blander mig, men det piner mig at se, hvordan min niece forsøger at dække sit ansigt med makeup, hår og kasketter ned i hovedet. Jeg ved simpelthen ikke, om jeg skal sætte familiefreden på spil og tage fat i min niece og hjælpe hende.

Jeg ved, jeg vil få en kæmpe bredside med beskyldninger om, at jeg antyder, at min søster er en dårlig mor, og at det måske i sidste ende vil gå ud over børnene.

Så hvad er værst: ufred eller akne?

Hvad synes du, jeg skal gøre?

Moster

Kære Moster

Du skal helt sikkert hjælpe den unge pige.

Akne kan være en helt utrolig invaliderende lidelse og påvirke den ramte psykisk hårdt. Akne kan ikke alene sætte spor og ar i huden, men også ar på sjælen.

På sundhed.dk står der, at man som ung selv kan bestille tid hos lægen. Som udgangspunkt har lægen ikke tavshedspligt over for ”forældremyndigheds indehaver”, når man ikke er fyldt 18, men i de fleste tilfælde kan man sagtens tale personligt med sin læge.

Så din niece kan altså selv ringe og bestille tid hos sin læge. Hun kan også henvende sig til sundhedsplejersken på skolen.

Den unge pige skal have hjælp til at behandle sin hud, og det er dejligt, hvis du kan støtte hende.

Fortæl din niece om de muligheder, der er, og hjælp hende med at kontakte lægen. Der er mange ting, der kan gøres for at afhjælpe den lidelse, hun kæmper med nu. Og så må hendes mor blive sur og føle sig angrebet, men det er altså ikke hende, det handler om her.

Jeg ser absolut ingen fordel eller god effekt a la hår på brystet ved at skulle tåle noget så følsomt som akne.

Varme hilsner fra Puk