Nyuddannet med hofteskred: Jeg har problemer med at finde arbejde

Hvad stiller man op, når et medfødt hofteskred forhindrer en i finde arbejde. Skal man lade sig operere eller tage en ny uddannelse? Læs Bettina Posts svar her.
Af
Bettina Post
Kvinde, der tager sig til hoften, fordi hun har ondt.
Hofteskredet giver mig smerter ved hårdt fysisk arbejde.
Foto: Lucas Lenzi/Unsplash

Kære Bettina

Jeg er en kvinde på 26 år, som er født med et hofteskred, der har medført flere operationer i løbet af min barndom.

Jeg har altid haft smerter i mit venstre ben, jeg halter og kan ikke varetage fysisk krævende arbejde.

Jeg blev uddannet socialrådgiver sidste sommer og har med et lidt tomt cv haft svært ved at finde arbejde. Jeg modtager dagpenge, som er ved at udløbe, og jeg kommer højst sandsynligt til at søge kontanthjælp.

Trods mit handicap føler jeg hverken, at A-kassen eller min sagsbehandler i jobcenteret har hjulpet mig.

Jeg har fået et kursus på en måned, og jeg måtte selv finde en virksomhedspraktik. Praktikstedet satte mig til at lave fysisk krævende arbejde, og fordi jeg så gerne ville vise, at jeg godt kunne, kom jeg til at lave et vrid i hoften, som betød, at jeg var sygemeldt i en måned.

Hospitalet har tilbudt mig en ny hofte, men det vil kræve en længere sygemelding.

Jeg er i tvivl om, hvad jeg skal gøre. Skal jeg skal starte på en ny uddannelse for at undgå kontanthjælpssystemet, fortsætte med jobsøgningen eller vælge operationen?

Hilsen Sofie

Kære Sofie

Tak for din mail, som jeg har forkortet lidt.

Jeg har svært ved at svare på, om du skal tage imod tilbuddet om en ny hofte, da der altid er risici forbundet med større operationer, som jeg ikke ved en pind om. Det skal du drøfte med hospitalet, som må kunne råde dig om fordele og ulemper ved at tage imod tilbuddet.

I forhold til sygemelding efter en eventuel operation vil du kun være berettiget til sygedagpenge, hvis du fortsat er berettiget til dagpenge. Ellers kan du søge kontanthjælp, og hvis du ikke har en formue, som du kan leve af, vil du formentlig være berettiget.

I forhold til dit valg af uddannelse kan jeg glæde dig med, at du som gangbesværet har valgt noget nær det perfekte fag, da langt de fleste socialrådgivere – især som nyuddannede – arbejder i en kommunal forvaltning og dermed ikke har fysisk krævende opgaver.

Der er traditionelt meget lav ledighed for socialrådgivere, så det undrer mig, at du ikke har fået mere hjælp til at komme i job. Det burde kunne lykkes. Og som handicappet har du sågar særlige muligheder.

Som nyuddannet har du mulighed for et særligt løntilskud, som gives med henblik på indslusning på arbejdsmarkedet til personer med nedsat funktionsniveau, som mangler relevant erhvervserfaring.

Derudover er der en række handicapkompenserende ordninger, som du må være omfattet af. Du kan f.eks. få bevilget hjælpemidler, som er en nødvendig forudsætning for, at du kan udføre arbejdsopgaverne eller få fortrinsadgang til opslåede stillinger i det offentlige.

Jeg forstår simpelthen ikke, at hverken din A-kasse eller jobcenteret har hjulpet dig med at få aktiveret disse ordninger. Det skal du ikke finde dig i.

Det er absolut ikke meningen, at man selv skal finde et sted at komme i virksomhedspraktik, og det er jo bl.a. for at sikre, at praktikken rent faktisk forbedrer mulighederne for at komme i job og ikke – som i dit tilfælde – forværrer dem.

Men du må ikke give op. Klø på med jobsøgningen og forlang af A-kassen og sagsbehandleren i jobcenteret, at de hjælper dig. Det er det, de er der for.

De bedste hilsner Bettina

Socialt set

Har du brug for hjælp til at løse et problem indenfor socialområdet? Bettina Post har været socialrådgiver i 36 år og er klar til at svare på spørgsmål. Skriv på mail til bettina@familiejournal.dk

Bliv medlem af Familie Journal+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.