Rejs med til Harzen
Følg med på en spændende tur, som giver den besøgende indblik i det gamle, mægtige Nordtyskland.
Goslar er på UNESCOs Verdensarvsliste for sin fortid som middelalderlig kejserstad – ikke mindst på grund af bjergværket, Rammelsberg. Her har man udvundet sølv og andre metaller gennem næsten 1.000 år, og netop det dannede grund for byens imponerende velstand.

Rejsegruppen vil også opleve det gamle slot Kaiserpfalz i Goslar centrum og torvet med det fine Rådhus. Her finder man det smukke figur- og klokkespil, hvor Ridder Rammel, der siges at have fundet Goslars sølvåre, kommer frem.
Jernbane og bindingsværk
En heldagstur ad små veje til blandt andet Osterwieck, der er hjemsted for Tysklands ældst fungerende jernbanestation, hører også med blandt udflugterne. Idylliske Deutsche Alleenstrasse fører hen til Wernigerode, hvor man kan opleve de mange bindingsværkshuse og det imponerende fyrsteslot, der troner over byen.

I området omkring Braunlage er der mindesmærker fra 2. verdenskrigs sidste dage, hvor KZ-fanger gik på den såkaldte Todesmarch.
Bobslædebane og stavkirke
Læserrejsen byder ligeledes på en flot heldagstur i Vestharzen med ophold ved den berømte, opdæmmede sø, Okerstausee. På den tur plejer et nærmere kig på bobslædebanen i området og et besøg i St. Andreasberg, som er den højest beliggende by i Harzen, også at være populære indslag.

Der bliver også tid til den smukke Nationalpark Harz, hvor Europas største trækirke er at finde samt Tysklands eneste stavkirke – den norske Gustav Adolf Stabkirche.
Harzen er og forbliver et populært rejsemål og et sted, mange vender tilbage til, netop fordi det er så rigt på oplevelser.
Ramada Hotel Bären
Et dejligt hotel med gåafstand til Goslars centrum. På hotellet findes blandt andet elevator, indendørs pool, sauna, solterrasse og vinterhave. Alle værelser
er med bad og toilet, tv, gratis wi-fi og balkon eller terrasse.
Der serveres god buffet i hotellets restaurant både morgen og aften.
5-dages læserrejse til Harzen- Goslar
Prisen inkluderer:
• 4-stjernet bus
• 4 overnatninger i Goslar
• Halvpension
• Udflugter ekskl. entréer
• Dansk rejseleder
Pris fra 3.195 kr. pr. person
Rejs i perioden maj-oktober
Læs mere og book rejsen her >>
I samarbejde med NILLES